Kada ieškoti psichologinės pagalbos?
Psichologinė pagalba yra konfidencialus tarpasmeninis pokalbis su specialistu. Šio pokalbio metu yra taikomi psichologinės pagalbos metodai, siekiant padėti žmogui (klientui) spręsti kylančius gyvenimo iššūkius. Paprasčiau, tai nuoširdus ir atviras pokalbis apie problemas, iškilusias žmogaus gyvenime ir sprendimų būdų radimas, kaip tas problemas išspręsti. Tam gali pasitarnauti paprastas patarimas, emocijų įsisąmoninimas, minčių ir įsitikinimų atpažinimas ir keitimas, naujų elgiasio būdų taikymas.
Tam tikros problemos gali lydėti mus visą gyvenimą, kaip pvz. uždarų patalpų, aukščio baimės, kitos – iškilti tik tam tikru mūsų gyvenimo etapu, pvz. iškilę konfliktai poros santykiuose. Visuomenėje vyrauja įsitikinimas, kad psichologinė pagalba yra reikalinga tik psichikos ligomis sergantiems žmonėms. Tačiau šiuolaikiniai psichologinės pagalbos metodai gali labai efektyviai padėti ir sveikiems žmonėms, kuriems iškyla įvairūs laikini gyvenimo sunkumai.
Keletas pavyzdžių, kada psichologinė pagalba gali padėti:
- Kylančios emocijos dažniau trukdo nei padeda, sunku jas suvaldyti.
- Sunku išlaikyti arba sukurti artimus santykius.
- Nesiseka profesinėje veikloje arba sunku atrasti kur save realizuoti.
- Kai jaučiamas nerimas, baimė dėl ateities ar konkrečios situacijos.
- Fobija priverčia vengti tam tikrų situacijų ar aplinkybių.
- Gyvenime patirto traumuojančio įvykio prisiminimai kelia skausmą.
- Užvaldęs didžiulis liūdesys, nėra noro keltis iš lovos didžiąją dalį dienos arba apėmusi apatija imtis iki šiol kasdieninės arba mėgstamos veiklos.
- Sutriko miegas ir/ar apetitas.
- Kai norisi tobulėti psichologiškai, būti geresnia žmona ar vyru, mama ar tėčiu.
- Kai kyla noras su kuo nors pasikalbėti, kad tave išklausytų ir suprastų.